08 Mart 2020

Aya İrini Kilisesi

Topkapı Sarayı’nın birinci avlusunda, Bâb-ı Hümâyûn’dan girildiğinde sol tarafta bulunan ve bugün müze vasfında bulunan yapıdır. “Kutsal barış” anlamına gelen Aya İrini’nin yerinde bulunan ilk kilise, Büyük Konstantin (I. Constantinus) tarafından daha önce burada bulunan Artemis, Apollon ve Afrodit tapınaklarının kalıntıları kullanılarak IV. yüzyılın başlarında yaptırılmıştır. 532 yılındaki büyük Nika İsyanı sırasında yakılan ahşap kiliseyi,… Devamını Oku »

03 Mart 2020

Magarsus Antik Kenti

Karataş İlçesinin 5 km güneybatısında Dört Direkli ve Magarsos adları ile tanınan eski bir liman kentinin kalesidir. İlkçağda Mallos (şimdi yeri belli değil) Mopsuhestia, Hemite ve Asitavanda adlı antik kentleri koruyan bir kilit noktasın­dadır. Ortaçağda yıkılmış, Harunür Reşid’in oğlu Kasım onanmıştır. Piri Reis’in “Kitabı Bahriye” adlı (1517) yapıtında Od Kalesi olarak geçer. Antik Kentin adı,… Devamını Oku »

03 Mart 2020

Feke Kalesi

Feke İlçesi’nin kuzeydoğusundaki bir tepe üzerindedir. Feke ilçesini geçtikten 3 km sonra, buradan geçen kervan yolunu kontrol etmek amacıyla XII.yüzyılda yapılmıştır. İlk kez Bizanslıların yaptırdığı, sonra da Selçukluların kullandığı kaledir. Dikdörtgen bir plân düzeni gösterir. Sekiz burcu ve bir gözetleme kulesi vardır. Günümüzde bu burçların yarıdan fazlası toprağa gömülmüş durumdadır. Kale içerisinde yapı kalıntılarının izleri… Devamını Oku »

03 Mart 2020

Anahşa Kalesi

Geç Bizans dönemi yapılarından Anahşa Kalesi Pozantı – Ankara D-750 karayolunun batısında ulaşılması oldukça zor ve 1800 m yüksekte, vadiye hakim bir savunma kalesi olarak yapılmıştır. Güney tarafı sarp ve kayalıktır. Geniş bir tepe üzerindedir. Kuzeyde iki burun vardır. İç kısmında ise tonozlu yapılar ve su sarnıçları yer alır. Üst kısmında bilhassa doğu ve batıda… Devamını Oku »

03 Mart 2020

Anavarza Kalesi

Kozan İlçesinin 22 km güneydoğusunda, DHekaya Anazarba) Köyünün 2 km uzağındadır. Sombaz Çayının Ceyhan’la birleştiği yerin 8 km kuzeyinde, bir ada gibi yükselen tepe üzerindedir. İÖ IX. yy’da Asurlularca yaptırılan kale, Roma ve Bizans dönemlerini de yaşamıştır. fS 17 yılında kalenin Romalıların eline geçmesinden sonra Anavarza’da tanrılar ve imparatorlar onuruna Tarsus’takiler kadar görkemli oyunlar düzenlendi.… Devamını Oku »

28 Şubat 2020

Büyükada Tarihi Köşkleri

Büyükada’da gezilecek yerleri merak edenler, büyükada tarihi köşklerini de gezi listelerine ekleyebilirler. Tarihi köşklerin büyük bir kısmı otellere dönüştürülerek, ziyaretçilere eşsiz bir konaklama deneyimi yaşatmaktadır. Çoğu 19. yüzyılın son çeyreği ile 1900’lü yılların başında inşa edilmiş olan köşkler, sahip oldukları zarif mimari özellikler sayesinde görülmeye değer hale geliyor.

27 Şubat 2020

Kırlı pansiyon

Bozcada Kırlı Pansiyon Çanakkale’nin incilerinden biri olan Bozcaada’da faaliyet gösteren Kırlı Pansiyon Bozcaada, misafirlerine konforlu bir konaklama olanağı sunmaktadır. Tesisin tüm alanlarında Wi-Fi erişimi ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Kırlı Pansiyon Bozcaada’nın tüm konaklama birimlerinde; düz ekran TV, buzdolabı, eşya dolabı ve klima standart olarak sunulmuştur. Odaların bazıları bahçe ya da şehir manzarasına sahiptir. Odalarda yer alan… Devamını Oku »

23 Eylül 2010

Bodrum Tarihi

Bodrum Tarihi: Hanikalkmassus‘ta (Bodrum‘un eski adı) M.Ö. 484 yılında doğan ve “Tarihin kızkardeşi” olarak bilinen Herodotos‘a göre Bodrum Got‘lar tarafından kurulmuştur. Daha sonra Karya ve Leleg‘ler bu bölgeye yerleştirmişlerdir. M.S.650 yılında Magareliler gelerek şehri iyice genişletmişler adını da Hanikalkmassus olarak değiştirmişlerdir. Bodrum M.S. 886 yılında Persler‘in egemenliğine girmiştir. Hanikalkmassus en “parlak” devrini M.S. 953 yılında Mokarya… Devamını Oku »

05 Ağustos 2010

Menteşe Kaplıcaları

MENTEŞE TERMAL TESİSLERİNDEKİ KAPLICA SULARININ FAYDALARI Termal suların banyo, inhalasyon ve içmece şeklinde 3 önemli tedavi unsuru vardır. BANYO KÜRLERİ Romatizmal Hastalıklar: -Ankilozan spondidit, romatoit artrit, gut(damla) gibi iltihabi romatizmal hastalıklar. -Boyun, bel, kalça, diz kireçlenmeleri, bel ve boyun fıtıkları gibi dejeneratif romatizmal hasatlıklar. -Fibromiyalji, periartrit, tendinit, bursit gibi yumaşak doku romatizmaları, Bütün bu rahatsızlıklara… Devamını Oku »

23 Temmuz 2010

Kariye Camii

Kariye Camisi Edirnekapı’dadır. Geç Dönem Bizans mozaikleri ve freskleri ile ünlüdür. İlk yapı Konstantinus surlarının hemen dışında bir manastıra bağlı olarak yapılmıştı. Daha sonraları kentin bu bölgesi Theodosius surlarının içme alınmıştır. İlk yapının kalıntılarına günümüzde rastlanmaz. Şimdiki yapı, XI. yy’dan kalmadır. Yapıyı 1077-1081 arasında İmparator I. Alete tos Komnenos ‘un karısının annesi Maria Dukama, dört… Devamını Oku »

20 Temmuz 2010

Adana Kaleleri

Adana, tarih boyunca birçok medeniyete sahiplik yapan tarihi illerimizden biridir. Adana’da bir çok tarihi kale bulunmaktadır. Bu tarihi kalelerin isimleri şöyledir; Adana Kalesi Anahşa Kalesi Anavarza (Anazarba) Kalesi Ayaş (Kestanbol) Kalesi Bucak Kalesi Tumlu-DUMLU Kalesi Feke Kalesi Haçin Kalesi Kazankaya Kalesi Kozan (Sis) Kalesi Kızıltabya Kalesi Aktabya Kalesi Magarsus Antik Kenti Milvan Kalesi Misis Antik… Devamını Oku »

15 Temmuz 2010

I. Sultan Abdülhamid Külliyesi

1. ABDÜLHAMİD KÜLLİYESİ: İstanbul Bahçekapı’dadır. Yapımına I. Abdülhamid döneminde 1775/1776′da başlanmıştır. Külliyenin en önemli özelliği, medrese dershanesinin mescit olarak kullanılmasıdır. İmaretin klasik üslupta büyük bir yapı olduğu bilinmektedir, ancak günümüze ulaşmamıştır. Ticaret Borsası olan medreseyi, 1781′de Mimar Mehmed Tahir Ağa yapmıştır. İki katlı, avlu çevresinde dizili revaklı odalardan oluşan, klasik üslupta bir yapıdır. Köşesinde iki… Devamını Oku »