14 Ağustos 2010

Şavşat Kaplıcaları

Kaplıcaları ile dünyada yedinci Avrupa’da ise birinci sırada yer alan Türkiye, bu alandaki yatırımlarını hızlandırırken, Şavşat çok sayıda soğuk su ve özellikle de Çermik köyündeki sıcak su kaplıcası ile yetkililerin ilgisini bekliyor. 1954 yılında Şavşat’a bağlı Çermik köyündei sıcak su termal alanına kurulan bina ile başta romatizmal hastalıklar olmak üzere birçok hastalıklara iyi geldiği kabul… Devamını Oku »

14 Ağustos 2010

Güngörmez Suyu

Güngörmez Suyu Artvin / Yusufeli ilçesi Güngörmez Dağları’nda bulunmaktadır. Akşam karanlığında suyunun akmaya başlaması ve gün açıldığında suyunun kesilmesi ilginç bir doğa olayıdır. Artvin hem yeşil doğasıyla, hem de jeolojik yapısıyla ayrıcalıklı bir yöredir. Derin kanyonları, mağaraları, kaplıcaları, ayı hamamı adı verilen suyun oluşturduğu kaya oyukları, krater ve buzul gölleriyle çok değişik fiziki özelliklere sahiptir.… Devamını Oku »

14 Ağustos 2010

Zeytinlik Kaplıcaları

İl merkezinin 5 km güneyinde Zeytinlik köyünde yer almaktadır. Mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelmektedir. Artvin’in merkeze bağlı Zeytinlik bucağındaki Zeytinlik Kaplıcası ‘Çermiği’; il merkezinin 5 kilometre güneyindedir. Doğal bir haldedir. Suyunun özellikle mide ve bağırsakhastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. İçmesi, birçok Artvinliyi her gün bu yöreye çekmektedir.

14 Ağustos 2010

Otingo Kaplıcası

Borçka ilçesinin 8 km doğusunda Balcı köyündedir. Küçük bir otel ve lokanta bulunan kaplıcaya orman yolundan gidilmektedir. Artvin-Borçka’nın 300 yıllık şifa kaynağı olan Otingo Kaplıcası, şehre gelen turistlerin mutlaka uğradığı noktalardan biridir. Kaplıca, ilçe merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıktadır. Bilinen bir diğer adı Otingo Ormanları Ilıcası’dır. Otingo Kaplıcası’ndaki suların özellikle romatizmaya ve halsizliğe iyi geldiği… Devamını Oku »